Výroba torty nie je zložitá, ale vyžaduje si starostlivosť a pozornosť k detailom. Je dôležité použiť kvalitné prísady a správne množstvo, aby sa dosiahla požadovaná konzistencia a chuť.
Ako pripraviť dokonalú bábovku podľa akéhokoľvek receptu?
1) Vsadiť na kvalitnú formu je polovica úspechu pri pečení torty. Môžete si vybrať klasiku, ako je keramika, kamenina, liatina alebo varné sklo, alebo sa spoľahnúť na moderné výrobky, ako je silikón, teflón alebo iné nepriľnavé povrchy.
Bez ohľadu na typ formy je dôležité ju dobre pripraviť. Forma by mala byť vymastená a vysypaná múkou a všetky záhyby by mali byť starostlivo upravené. Zložitejšie formy znamenajú zložitejší proces. Ak si nie ste istí, či je vaša forma nepriľnavá, nikdy neurobíte chybu, ak ju vymastíte a vysypete múkou. Pri výbere zložitejšej formy je veľmi vhodné použiť tuk v spreji, pozor na maslo, má tendenciu sa pripáliť. Formu môžete vysypať kokosom, polohrubou alebo hrubou múkou, prípadne detskou krupicou alebo jemne mletými orechmi.
2) Výber správnych surovín a ich správna príprava sú kľúčom k dosiahnutiu dokonalej štruktúry nadýchaného koláča. Odporúčame použiť polohrubú múku, pretože práve tá dodá koláču správnu konzistenciu. Pri práci s múkou ju preosejte cez jemné sito, aby sa prevzdušnila a získala objem. Vychladnuté prísady vyberte z chladničky približne hodinu vopred, aby mali izbovú teplotu. S takto pripraveným maslom sa vám bude lepšie pracovať a vajcia, ktoré ste tiež nechali odpočívať, môžete ľahko vyšľahať do dokonalého snehu. Čo sa týka tuku, ideálne je použiť Heru, ktorú rozpustíte v hrnci a necháte odpočívať pri izbovej teplote. Ak pridáte Heru do cesta ešte horúcu, koláč by sa mohol zraziť. Snažte sa všetky prísady zmiešať, keď majú izbovú teplotu. Prísady zmiešajte v dvoch miskách - sypké a tekuté prísady a na záver ich zmiešajte.
3) Všetko robte pokojne. Cesto miešajte na stredných otáčkach, pokojne a opatrne, ak do cesta pridávate orechy, hrozienka, ovocie alebo čokoládu, urobte tak, keď sa cesto krásne spojí. Dajte ho piecť do predhriatej rúry (na 180 stupňov, ale nezabudnite, že každá rúra pečie trochu inak!), aby sa zabránilo popraskaniu alebo prepečeniu povrchu. Neoplatí sa príliš ponáhľať, ale príliš dlhé pečenie zasa spôsobí vysušenie. Koláč by sa mal piecť približne 45 minút. Na zabezpečenie rovnomerného pečenia sa neodporúča príliš často otvárať rúru. Prvýkrát ho skontrolujte po 30 minútach pečenia - tu je naozaj potrebné udržať svoju zvedavosť na uzde.
4) Keď je koláč upečený, nechajte ho vo forme vychladnúť aspoň 15 minút. Potom naň opatrne položte tanier s bábovkou. Ak sa vám bábovka nevysunie hneď z formy, nezúfajte! Vyskúšajte babičkinu radu - mokrú utierku na riad. Stačí ju namočiť do studenej vody a dôkladne vyžmýkať, potom ňou prikryte formu a za chvíľu skúste bundtu opäť vyklopiť. Ide o to, aby ste studenou utierkou ochladili boky formy - aby bundička "klesla".
5) Nezabudnite si pripraviť formu na ďalšie použitie. Najmä pri nepriľnavých formách je lákavé vytrieť formu obrúskom a uložiť ju do skrine, ale pozor! Najmä silikón, ale aj iné materiály žltnú, ak na nich mastnota zostane dlhší čas bez dôsledného umývania, a forma si túto nepríjemnú arómu zachová aj napriek následnej snahe o jej odstránenie.
Recepty na dokonalé buchty:
Bábovka s mliečnou čokoládou podľa Ivety Fabešovej
Ingrediencie: Bábovku pripravíme zo surovín, ktoré sa dajú použiť na prípravu bábovky:
Postup prípravy:
Trenie buchty podľa Josefa Maršálka
Ingrediencie: 1:
Na bábovku:
Na polevu:
Postup prípravy:
História koláča:
História buchty siaha do 18. storočia, keď sa v Európe začali objavovať zmienky o jej príprave. Podľa niektorých zdrojov bábovka vznikla v Poľsku a odtiaľ sa rozšírila do ďalších európskych krajín. Iné zdroje tvrdia, že bábovka pochádza z Francúzska, kde sa nazýva "Gâteau Savarin" a bola pomenovaná podľa francúzskeho spisovateľa a gastronóma Brillat-Savarina.
Nech už je to akokoľvek, názov koláča pochádza z francúzskeho slova "baba", čo znamená "starec" alebo "otec", čo sa vzťahuje na tvar formy, ktorá má pripomínať starého muža s fúzmi. Dnešné formy však ponúkajú nekonečné množstvo inovácií a určite nie je potrebné tvrdohlavo sa držať klasickej formy.
Torta sa stala veľmi obľúbenou v 19. storočí, keď sa stala obľúbeným dezertom v aristokratických kruhoch. V tom čase sa koláče vyrábali z kysnutého cesta a zalievali sa rumovým sirupom, ktorý im dodával charakteristickú vôňu a chuť.
V priebehu 20. storočia sa fondán stal obľúbeným dezertom na celom svete a vznikli rôzne varianty receptov s použitím rôznych prísad a chutí. Takže môžete počuť Nemcov alebo Rakúšanov hovoriť o ich tradičnom Gugelhupf, alebo môžete počuť Gâteau Savarin, ako sme už spomínali, že saFrancúzi, Poliaci a Rusi hovoria o babke a okrem česko-slovenskej bábovky stojí za zmienku aj maďarský Kuglóf.