Loading...

Míša řezy – nadčasová klasika inšpirovaná legendárnym nanukom

Na začiatku stál legendárny nanuk Míša — z tvarohu, smotany a cukru, obalený v čokoládovej poleve. Vyrába sa od roku 1962 a už niekoľko generácií patrí k najobľúbenejším českým mrazeným pochúťkam. Jeho vznik bol inšpirovaný obľubou tvarohových dezertov, ktoré sa po vojne piekli takmer v každej domácnosti.

3.9.2025

To, že sa nanuk dodnes predáva v nezmenenej podobe, svedčí o jeho výnimočnosti. A preto Češi milujú tvaroh nielen v nanuku, ale aj v dezertoch, vznikla celá rada receptov, ktoré sa nesú v tom istom duchu. Mliečne rezy sú jednými z nich – nadýchaný kakaový piškót, jemný tvarohový krém a lesklá čokoládová poleva.

Tento dezert je ľahší než maslové torty, napriek tomu dostatočne slávnostný, aby zazářil na rodinnej oslave, nedeľnom stole aj ako sladká odmena po obede. A čo je najlepšie? Pripravíte si ho ľahko doma, bez špeciálnych pomôcok.

Recept na Mliečne rezy

Doba prípravy: 1 hodina (korpus 30 min, krém + poleva 30 min)

Porcie: cca 12 kúskov

Ingrediencie na korpus

  • 220 g hladkej múky (pre svetlú variantu 240 g múky)
  • 20 g kakaa (u svetlej verzie pridať k múke navyše)
  • 6 vajec
  • 130 g kryštálového cukru
  • 50 g oleja
  • 6 g prášku do pečiva
  • štipka soli

Postup – korpus

  1. Oddelíme žĺtky od bielkov.
  2. Bielky vyšľaháme so štipkou soli a polovicou cukru do tuhej peny.
  3. Žĺtky vyšľaháme so zvyškom cukru do svetlej peny.
  4. Do žĺtokovej zmesi striedavo pridávame olej a múku zmiešanú s práškom do pečiva (a kakao).
  5. Nakoniec jemne vmiešame sneh z bielkov.
  6. Tvar upečieme na plechu vyloženom papierom na pečenie a pečieme pri 180 °C asi 12–15 minút.
  7. Necháme vychladnúť.

Ingrediencie na tvarohový krém

  • 2 tučné tvarohy vo vaničke (nie vo fólii – tie sú príliš pevné)
  • 250 ml šľahačkovej smotany (min. 33 %)
  • 5 vrchovatých lyžíc práškového cukru
  • 2 lyžičky vanilkového extraktu

Postup – krém

  1. Všetky suroviny vložíme do misy alebo mixéra.
  2. Šľaháme, kým nevznikne pevný a nadýchaný krém.
  3. Krém rovnomerne rozotrieme na vychladnutý piškót.

Ingrediencie na čokoládovú polevu

  • 200 g kvalitnej horkej čokolády (50 %)
  • 5 lyžíc kokosového oleja
  • 3 štvorčeky bielej čokolády na dekor

Postup – poleva

  1. Horkú čokoládu rozpustíme vo vodnom kúpeli, pridáme kokosový olej a dobre premiešame.
  2. Nalijeme na tvarohový krém a uhladíme paletovým nožom.
  3. Bielu čokoládu rozpustíme (opatrne, aby sa nepřipálila), vložíme do malého vrecúška, odstříhneme špičku a na polevu nastriekame tenké čiary.
  4. Pomocou špárla ich jemne pretahujeme striedavo zhora nadol a zdola nahor – vznikne krásny dekor „šípok“.
  5. Dezert dáme do chladničky stuhnúť.

Servírovanie

Po vychladení krájame pomocou nahriateho noža na 12 kúskov. Rezy sú najlepšie po niekoľkých hodinách v chlade, keď sa chute prepoja.

Tipy navyše


  • Ak máte radi sladšie dezerty, môžete do krému pridať trochu medu alebo citrónovej kôry pre osvieženie.
  • Na slávnostnú príležitosť môžete rezy pripraviť v tortovej forme a zdobiť ovocím.
  • Ukladajte v chladničke, vydržia 2–3 dni.

Mliečne rezy sú symbolom poctivého českého cukrárstva. Zlúbia v sebe jednoduchosť, ľahkosť i nostalgiu. Skúste ich a uvidíte, že zmiznú z plechu rýchlejšie, než by ste čakali.

Súvisiace produkty

Horká čokoláda 64,5 %, 1 kg Noir Peru

Čistá belgická horúca čokoláda z kakaových bôbov stromov Trinitario a Criollo z Peru. Balenie 1 kg.

34,80 €
3.5 € / 100g

Na sklade posledné 2 kusy

Čokoládové kúsky termostabilné Chunks 350 g – tmavá čokoláda

Termostabilné čokoládové kúsky FunCakes Chunks z pravej belgickej tmavej čokolády

9,20 €
2.6 € / 100g

Na sklade > 5 ks

Schokinag Pravá horká čokoláda 58 % (250 g) 5945 dortis

Zloženie: kakaová hmota, cukor, kakaové maslo, emulgátor E322 (sójový lecitín), vanilkový extrakt.

9,80 €
3.9 € / 100g

Na sklade > 10 ks

Lubeca horká čokoláda Pobrežie Slonoviny 60 % — 1 kg

Horká čokoláda Lubeca 60 % z Pobrežia Slonoviny prináša intenzívnu kakaovú chuť a ideálnu textúru pre

20,90 €
2.1 € / 100g

Na sklade > 10 ks

Lubeca horká čokoláda Ivory Coast 60 % 200 g

Lubeca horká čokoláda Ivory Coast 60 % 200 g je kvalitná nemecká čokoláda z kakaových bôbov Pobrež

4,60 €
2.3 € / 100g

Na sklade 4 ks

Blanxart Pravá horká čokoláda Raval 71 % (1 kg)

Zloženie: kakaová hmota, cukor, kakaové maslo, emulgátor E322 (slnečnicový lecitín), prírodná vani

33,80 €
3.4 € / 100g

Na sklade posledný 1 kus

Kvapôčky tmavé termostabilné, 250 g

Tmavé termostabilné kvapky Master Martini pridajú muffinom, cookies, bábovkám i kysnutým dezertom boh

3,60 €
1.4 € / 100g

Na sklade 4 ks

Carla pravá horká čokoláda 70 % (0,5 kg) čokoládové kúsky

Carla pravá horúca čokoláda s 70 % kakaa. Balenie 0,5 kg.

16,80 €
3.4 € / 100g

Na sklade > 5 ks

Nech sa inšpirujete

25.9.2026

Čokoláda Callebaut: prečo ju cukrári milujú?

Stačí chvíľu sledovať recepty profesionálnych cukrárov a meno Callebaut sa stále objavuje. V ganážach, pralinkách, čokoládových penách, polevách aj v bežných cookies. Nie je to čokoláda, ktorú si cukrári vyberajú len pre známu značku. Jej obľuba vyplýva hlavne z toho, ako sa pri práci správa.
Čítať celé
25.9.2026

Tiramisu — talianska klasika v novom šate

Sú dezerty, ktoré si vyžadujú zložité zdobenie, presné temperovanie alebo pol dňa práce. A potom je tu tiramisu — pár surovín, žiadna trúba a výsledok, ktorý závisí hlavne od toho, ako dobre zvládnete krém, kávu a namáčanie piškót.
Čítať celé
@parent